V následující tabulce uvádíme pro snadnější přehlednost rozdíly ingrediencí (surovin), jež odlišují přírodní kosmetiku od chemické, tj. většina běžně dostupné kosmetiky v drogeriích, supermarketech apod. Pozor, ne každá kosmetika označovaná jako přírodní si tento titul „přírodní“ zaslouží. Zákazníci jsou často mateni nepřesnými informacemi o produktu. Název přírodní, natural, pure apod. ještě neznamená, že se jedná o čistě přírodní kosmetiku. Chcete-li používat přírodní kosmetiku, doporučujeme číst etikety. Není snadné se vyznat v latinských názvech surovin, proto řadu informací naleznete v našem slovníku.
Co používají výrobci pravé přírodní kosmetiky a co výrobci ostatní kosmetiky: srovnání
Barviva
- Přírodní kosmetika: Žádná syntetická barviva. Přírodní oleje, bylinky a extrakty dodávají našim produktům přírodní barvu.
- Běžná kosmetika: Řada výrobců již přestává používat syntetická barviva, ale mnozí je stále používají. Často jsou některá syntetická barviva karcinogenní a je zbytečné je používat.
Změkčovadla
- Přírodní kosmetika: Před více než 40 lety se společnost Aubrey Organics stala průkopníkem v používání esenciálních mastných kyselin, aloe vera a bylinných olejů v přírodním absorpčním základě.
- Běžná kosmetika: Rafinovaná ropa a její deriváty jsou nejčastěji používány jako změkčovadla. Doporučujeme se vyhnout používání produktů, jež zejména obsahují vazelínu, minerální olej, glyceryl stearate a parafin.
Emulgátory
- Přírodní kosmetika: Přirozeně udržovaná kombinace olejů a vody. Proto doporučujeme před každým použitím výrobek dobře protřepat. Další způsob emulgátorů se vytváří ze směsi rostlinného glycerínu a přírodního líhu z obilí.
- Běžná kosmetika: K zabránění oddělování ingrediencí se nejčastěji používá propylene glycol (PPG), polyethylene glycol (PEG) a triethanolamine (TEA), což jsou syntetické emulgátory petrochemického původu.
Vůně, fragrance
- Přírodní kosmetika: Esenciální oleje organického původu, jako je heřmánek, eukalyptus, levandule, pelargónie a další. Používají se nejen pro jejich vůni, která se nerozkládá, ale také pro jejich regenerační vlastnosti.
- Běžná kosmetika: Složky vůní nemusí být uváděny na výrobcích pro péči o tělo, obecně. Pokud je na etiketě uveden termín „fragrance“ nebo aroma, je velmi pravděpodobné, že se jedná o levný syntetický esenciální olej nízké kvality.
Čistící a pěnící činidla
- Přírodní kosmetika: Pouze přírodní, rostlinná čistící činidla vyrobená z kokosového oleje, kukuřičného oleje nebo mýdlového základu z olivového oleje. Některá přírodní kosmetika je kombinuje se sójovým proteinem z bio a negeneticky upravených sójových bobů – k zvýšení jejich pěnících a schopností.
- Běžná kosmetika: Seznamům těchto látek kralují především detergeny (saponiny) petrochemického původu, a to zejména SLS (sulfáty) olefin sulfonate, cocamidopropyl betaine, DEA a TEA. Sulfáty mohou mít na vaši vlasovou hřívu negativní vliv.
Vlasové kondicionéry
- Přírodní kosmetika: Přírodní proteiny napravují texturu vlasů, jejich sílu a upravitelnost. Do vlasových kondicionérů se přidávají bylinky jako je přeslička, podběl, dále změkčovadla v podobě přírodního bambuckého másla (shea butter), jojobového oleje a aminokyselin s obsahem síry.
- Běžná kosmetika: Sloučeniny amoniaku jsou často používány jako přísady do aviváží a tyto sloučeniny jsou obsaženy ve většině vlasových kondicionérů ve vysokých koncentracích.
Styling
- Přírodní kosmetika: Pro tvorbu přípravků na vlasový styling se používají zejména přírodní bylinné dužniny, panthenol (vitamín B5) pro vlhkost vlasů.
- Běžná kosmetika: Komerčně, masově vyráběné laky na vlasy, gely apod. obsahují PVP/VA copolymery a plastové, umělé filmy, které se vrství na vlasech a znečišťují životní prostředí.
Konzervanty
- Přírodní kosmetika: Přírodní směs extraktu z citrusových jader a vitamínů A, C a E umožňuje uchování výrobků po dobu delší než 1 roku (max. 36 měsíců).
- Běžná kosmetika: Jako konzervanty jsou používány především syntetické konzervanty jako je methyl, butyl, propyl paraben, imidazolidinyl urea (často známé jako Germall) a MDM hydantoin (formaldehyd).
Hydrosoly
Hydrosol je kapalina získaná po zapaření rostlin k získání esenciálního oleje. Hydrosoly mohou být velmi užitečné a v přírodní kosmetice se používají do mnohých výrobků, častým je například hydrosol z vilínu. Některé společnosti používají hydrosoly z bylin a tyto hydrosoly pak připočítávají k celkovému procentuálnímu obsahu organického, rostlinného složení produktů.
Nyní tedy máte všeobecný přehled o rozdílech mezi přírodní a běžnou kosmetikou – a jakou si vyberete vy?